Gernik

Gernik
Contact person: 
Merhautova Iva
Languages spoken on the farm: 
Cecha Romana Engleza putin Germana
Description of the area: 
Traim intrun sat din cele 6 sate cechesti care au fost infiintate in anul 1826 in partea de vest al banatului romanesc.Iar relieful este muntor format din multe vartacuri si peitre specifice ale zonei. Cand este vremea buna si lipsita de ceata se pot vedea munti semenicului mai ales in timpul ierni cand munti sant inzapeziti, mai ales se poate vedea si fluviul dunari care se afla la 7km. spre sudul tari unde se afla si granita intre Romania si Serbia. Satul nostru este unic in privinta caselor si morilor pe apa, dar si a oamenilor purtand porturi traditionale mai ales obiceiurilor cehesti cu religia catolica in mijlocul zonei ortodoxe.
What do you grow on the farm: 
Grau orz ovaz porumb secara leguminoase fructe nuci ierburi ceaiuri gradinarittul dar si fan petru turma de vaci vitei pazite de gard electric in aer liber pe tot timpul anului
Farm size: 
10hectari fanete + arabil
Months when they accept voulteers: 
tot anul
Volunteer activities: 
gradinaritul, curatarea sau ecologizaea zonei, prelucrarea lemnului, construirea precum si terminareacasei in constructie si ingrizirea copiilor.
Accommodation: 
cort in gradina sau saltea in mansarda neterminata.
Diet: 
vegan, vegetarian iar pentru consumatori de carne bucataria traditionala bunici noastre
A few words about the family: 
Suntem o familie tanara cu doi copii cu 3 si 1 an. Acum recent ne-am apucat de repararea casei bunicii mele unde si traim. Momentan incercam sa traim cat mai aproape de natura dar sa fim cat mai autonomi si inedpendenti. Datorita faptului ca in satul nostru sunt mai multi varstnici decat tineri preferam si familii cu copii ce se pot juca cu copii nostri. Bunicii copiilor nostri au si iei o gospodarie precum vaci porci gaini doi magari o capra si doi motani, asa ca ieste destula ocupatie si petru cei interesati
Pets: 
Caine, pisica